Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia

Przekaż 1,5% naszej organizacji

...od Nich się wszystko rozpoczęło!

Założyciele TPBBiP

 

Założyciele Towarzystwa - alfabetycznie

Handlowiec, mieszka w Ustroniu. Pracował w firmach budujących domy, szpitale, ośrodki wczasowe, hotele. W latach 1980-1981 działał w NSZZ "Solidarność". Mieszkał 2 lata w Tallinie (Estonia) jako pracownik firmy „Budimex", która prowadziła prace restauracji Starego Miasta. W "nowej" Polsce budował stacje benzynowe, pracował w Starostwie Powiatowym w Cieszynie i Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Założył Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych "Delta Partner", które od 10 lat z powodzeniem zajmuje się zdobywaniem funduszy europejskich dla firm i samorządów. Współzałożyciel Klubu Kapitału Śląska Cieszyńskiego. Działał w Unii Demokratycznej, Unii Wolności i Partii Demokratycznej. Współpracował blisko z poseł Grażyną Staniszewską - między innymi przy renowacji ponad 100-letniego pomnika Adama Mickiewicza we Lwowie. Obecnie pracuje jako dyrektor handlowy firmy z branży gazowniczej. Lubi podróże i towarzystwo przyjaciół.

Bielszczanin, obecnie dyrektor naczelny w Oddziale Rejonowym Centrum Poczty w Bielsku-Białej, zatrudniającym ponad 1200 pracowników na Podbeskidziu. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Studium Dziennikarskiego. Radny czterech kadencji Rady Miejskiej Bielska-Białej, 1990-1994 przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury, 1998-2006 przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej, członek Zarządu Miasta, Rady Społecznej Zespołu Opieki Zdrowotnej, członek Rady Społecznej Szpitala Miejskiego, członek Kapituły Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki "Ikar". Doświadczenie samorządowe i zawodowe zdobywał w czasie pobytów w USA, Brazylii, Chile, Iranie i licznych krajach europejskich.

Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Aquy, bielskiej spółki wodociągowej. Magister inżynier chemik, absolwent Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz trzech kierunków studiów podyplomowych. Pracował na kontrakcie w bagdadzkich wodociągach w Iraku, był prezesem zarządu oraz dyrektorem naczelnym Rafinerii Czechowice-Dziedzice, dyrektorem oddziału CPN a nastepnie PKN w Katowicach, doradzał MOL i Slovnaft Polska. Otrzymał Złoty Laur Kompetencji i Umiejętności przyznawany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Aqua, którą kieruje obecnie jest nie tylko firmą usługową, ale i jednym z najbardziej prężnych współorganizatorów wielu imprez kulturalnych regionu. Wspiera organizację wydarzeń sportowych, edukacyjnych, koncertów oraz wystaw. Głównie dlatego, że prezes zakochany jest w Bielsku i jego historii. Zabiega o odtwarzanie zabytków i zapis dziejów miasta.

Urodzona w 1950 roku w Bielsku, nauczycielka języka polskiego. Chodziła do Szkoły Podstawowej nr 3 przy ulicy Osuchowskiego w Bielsku, maturę uzyskała w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w 1968 roku. Od 1975 roku była rolnikiem i właścicielką gospodarstwa rolnego w Ochabach koło Skoczowa. Zmarła 22 stycznia 2010 roku. Żegnamy Cię, Marysiu.

Urodzony w 1948 roku w Sopocie, mgr politologii (studiował też historię na UJ), Mistrz Warzywnictwa. Absolwent Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w 1966 roku. Mieszkaniec Bielska do 1965 roku, potem do 1975 roku Komorowic Śląskich. Od października 1975 roku właściciel gospodarstwa rolnego w Ochabach. Rolnik - warzywnik do 1991 roku, potem zastępca Burmistrza Skoczowa, a od 1993 roku do grudnia 1998 roku Burmistrz Skoczowa. Od 1999 do stycznia 2001 organizator i pierwszy kierownik Placówki Zamiejscowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, od 1 lutego 2001 do listopada 2006 Starosta cieszyński. Obecnie na wcześniejszej emeryturze, właściciel firmy szkoleniowo doradczej..

Urodził się w Węgierskiej Górce. Jest absolwentem Akademii Rolniczej w Krakowie. W latach 1985-1990 pracował w kopalni pod ziemią jako pracownik fizyczny. W 1990roku został wójtem gminy Radziechowy-Wieprz. W latach 1993-1997 był posłem na Sejm RP z Unii Wolności. W latach 1997-1998 pełnił funkcję wicewojewody bielskiego do momentu likwidacji województwa. W latach 1998-2006 radny Rady Powiatu w Żywcu. W 2006 roku ponownie wybrany na stanowisko wójta gminy Radziechowy-Wieprz. Jego hobby to grill i jazda na rowerze.

Urodzony w Bielsku-białej, muzyk bielskiej formacji Grupa Furmana. Gra na banjo, dobro, a w grupie Gotress na gitarze akustycznej. Jest multiinstrumentalistą, bierze udział w licznych nagraniach, sesjach, projektach. Koncertuje w kraju i za granicą.

Choć jest magistrem inżynierem leśnictwa, większość życia przepracowała w samorządach terytorialnych, wojewódzkich, powiatowych, obecnie pracuje w Urzędzie Gminy Radziechowy-Wieprz. Jest zodiakalnym baranem. Jej mąż Jacenty, to wzór idealnego mężczyzny, są ze sobą od przeszło 30 lat. Mają troje cudownych dzieci, z których dwoje dzięki własnej inwencji zdobyło pracę i się usamodzielniło. Rodzina nasza powiększyła się o ich partnerów, a także o wnuczka. Rodzina to również psy, kot i inne zwierzęta. Interesuje się turystyką, brydżem, sudoku..

Urodzony w Bielsku-Białej. W 1971 roku ukończył Liceum im. Stefana Żeromskiego. Studiował ekonomię we Frankfurcie nad Menem. Pracę w bankowości rozpoczął w 1981 roku. W latach 2003 - 2011 kierował działalnością przedstawicielstwa szwajcarskiego banku UBS AG w Polsce. Odpowiedzialny za rozwój rynków Europy Centralnej specjalizuje się w bankowości prywatnej. W tych latach był też członkiem Rady Nadzorczej Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Banków i Instytucji Finansowych przy PKPP Lewiatan, wiceprezesem Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej. Po powrocie do Szwajcarii zamieszkał z rodzina w Lucernie. W roku 2012 został partnerem w niezależnej spółce doradctwa finansowego dla przedsiębiorców i zamożnych osób prywatnych Key Advisors w Bazyleii. Od dwudziestu lat jego żoną jest Ana Maria, pochodząca z Kolumbii. Ma dwie córki. Jego hobby to sztuka współczesna, kucharzenie i suka Lucy.

Bielszczanka, absolwentka bielskiej szkoły muzycznej im. Stanisława Moniuszki i Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie dyrygentury u prof. Czesława Freunda. Skrzypek bielskiej formacji Grupa Furmana, skrzypek i wokalistka w bielskiej formacji Gotress, dyrygent bielskiego chóru kameralnego Brevis, działającego przy Miejskim Domu Kultury w Bielsku-Białej, który jest zdobywcą wielu nagród i godnie reprezentuje Bielsko. Dominika Jurczuk-Gondek indywidualnie też jest zdobywczynią wielu nagród, w 2005 roku nominowana była do Ikara, nagrody prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki. Pisze muzykę, bierze udział w licznych projektach, koncertuje w kraju i za granicą.

Urodzony 1959 r. w Jeleśni. Absolwent Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Łódzkiej filii w Bielsku-Białej (1984). Studia podyplomowe na Politechnice Krakowskiej. Od 1989 r. przedsiębiorca prywatny, obecnie (od 1992 r.) współwłaściciel Cieszyńskich Zakładów Kartoniarskich SA. W latach 1980-81 działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz uczestnik strajków na bielskiej filii Politechniki Łódzkiej. Od lutego 1982 r. do października 1983 r. redaktor i drukarz podziemnego miesięcznika ukazującego się na Podbeskidziu "Bibuła". W latach 1984-89 członek redakcji i wydawca biuletynu "Solidarność Podbeskidzia". Od października 1988 r. członek Regionalnej Komisji Organizacyjnej "S". W latach 1989-90 sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". W ramach WKO organizował kampanię wyborczą do Sejmu i Senatu w 1989 r., oraz kampanię wyborczą w wyborach samorządowych w 1990 r. W latach 1990-1991 organizował lokalny samorząd gospodarczy na Podbeskidziu (Regionalna Izba Handlu i Przemysłu). W latach 1989-1990 współtwórca pierwszej lokalnej rozgłośni radiowej działającej na Podbeskidziu (jednej z pierwszych w kraju) - Radio Delta.

Handlowiec, mieszka w Ustroniu. Pracował w firmach budujących domy, szpitale, ośrodki wczasowe, hotele. W latach 1980-1981 działał w NSZZ "Solidarność". Mieszkał 2 lata w Tallinie (Estonia) jako pracownik firmy „Budimex", która prowadziła prace restauracji Starego Miasta. W "nowej" Polsce budował stacje benzynowe, pracował w Starostwie Powiatowym w Cieszynie i Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Założył Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych "Delta Partner", które od 10 lat z powodzeniem zajmuje się zdobywaniem funduszy europejskich dla firm i samorządów. Współzałożyciel Klubu Kapitału Śląska Cieszyńskiego. Działał w Unii Demokratycznej, Unii Wolności i Partii Demokratycznej. Współpracował blisko z poseł Grażyną Staniszewską - między innymi przy renowacji ponad 100-letniego pomnika Adama Mickiewicza we Lwowie. Obecnie pracuje jako dyrektor handlowy firmy z branży gazowniczej. Lubi podróże i towarzystwo przyjaciół.

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek: nauki polityczne. Jest członkiem Towarzystwa Psychoprofilaktycznego w Bielsku-Białej, działającego na rzecz rodzinnej opieki zastępczej i realizującego programy na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Uwielbia góry o każdej porze roku. Także zimą, kiedy może poszaleć na desce.

Urodzona w Bielsku-Białej. Studentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (specjalność: projektowanie ceramiki). Ma za sobą roczny staż w pracy z dziećmi ulicy w Warszawie. Jej hobby to: capoeira, kot Zygmunt i ceramika. Uwielbia chodzić po górach, szczególnie Beskidach.

Biolog. Trener rodzin zastępczych. Wychowawca psychokorekcyjny. Współzałożyciel Towarzystwa Psychoprofilaktycznego w Bielsku-Białej. Pracowała w szkole podstawowej jako nauczyciel biologii, a potem z dziećmi ulicy i ich rodzinami. Szkoli rodziny zastępcze, współprowadzi dla nich grupę wsparcia. Organizuje konferencje regionalne związane z przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu. Jej hobby to: pianino, ogródek, tai-chi i prasowanie.

Urodzony w Bielsku-Białej w 1961 r. Jego rodzina przyjechała do Bielska w 1945 r. ze Lwowa, gdzie jego dziadek Tadeusz, współprowadził tamtejszy teatr przed II Wojną Światową. Po przyjeździe dziadek wraz z babcią zaangażowali się w odbudowę i działalność bielskiego Teatru Polskiego. Tadeusz Kochański współkierował Teatrem Polskim od jego początków do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Piotr Kochański od 1980 do 1985 r. studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie jest adwokatem, Partnerem Zarządzającym i założycielem firmy prawniczej Kochański Zięba Rąpała i Partnerzy Sp.J. Specjalizuje się w projektach finansowania przedsięwzięć, w prowadzeniu procesów gospodarczych i w alternatywnych metodach rozwiązywania sporów. Jest jednym z czołowych polskich praktyków w sprawach z zakresu ochrony, administracji i finansowania własności przemysłowej i intelektualnej, a w 2006 r. został uznany za najlepszego polskiego prawnika w dziedzinie IP przez renomowany międzynarodowy publikator prawniczy. W latach 1993-1995 pracował naukowo i wykładał na Uniwersytecie G. Washingtona w Waszyngtonie, Dystrykcie Kolumbii. Członek Krakowskiej Izby Adwokackiej od 1986 r., Warszawskiej Izby Adwokackiej od 1991 r. oraz Izby Adwokackiej Dystryktu Kolumbii od 1995 r. Włada językami angielskim, francuskim i rosyjskim. Obecnie mieszka z rodziną na przedmieściach Warszawy, w Kampinoskim Parku Narodowym. W wolnym czasie maluje i ściga się na motocyklu.

Bielszczanin, syn malarza Kazimierza Kopczyńskiego zawiązanego z podbeskidziem przez 47 lat. Inżynier, nauczyciel i bankowiec. Ukończył studia magisterskie na AGH w Krakowie. W roku 1971 rozpoczął pracę jako inżynier w Zakładach Belos w Bielsku-Białej, w latach 1973-83 główny automatyk, potem główny energetyk w ZPW Bewelana, od 1984 do 1991 r. pracownik i dyrektor produkcyjny w Przedsiębiorstwie Zagranicznym Marbet. Jednocześnie nauczyciel przedmiotów zawodowych w Policealnym Studium Technicznym, asystent i starszy wykładowca Filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej. Dyrektor Wydziału Przekształceń Własnościowych Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, potem dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej. Od 1992 r. przewodniczący i członek kilku rad nadzorczych. Od 1995 r. organizator i pierwszy dyrektor Oddziału BRE BANKU S.A. w Bielsku-Białej a od 2004 r. doradca w Oddziale Regionalnym BRE BANKU S.A. w Katowicach. Potem praca w kilku spółkach. Prowadził też nadzór nad renowacją zabytkowego Domu Rzemiosła Sukienników w Białej, członek założyciel Bielskiego Centrum Przedsiębiorczości, członek Bielskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki. Od ubiegłego roku na emeryturze. Żonaty, ojciec 3 synów. Lubi malarstwo, muzykę poważną, kino, podróże i dobrą kuchnię.

Absolwentka Technikum Odzieżowego w Katowicach, Studium Nauczycielskiego w Warszawie, Wydz. Pedagogiki z Psychologią Uniwersytetu Śląskiego. Pracowała jako nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych w Katowicach, Technikum Włókienniczym w Bielsku-Białej, w Zespole Szkół Zawodowych im. St. Staszica w Bielsku-Białej. Była dyrektorem technicznym kontraktu w Maroko, dyrektorem szkół Studium Przedsiębiorczości Mago w Bielsku-Białej, założycielem i dyrektorem Ośrodka Szkoleniowego Edukacja w Bielsku-Białej. Obecnie prowadzi dwie szkoły: LO dla Dorosłych, Studium Policealne oraz kursy kwalifikacyjne. Jest współorganizatorem Rodzinnych Rajdów Rowerowych.

Inżynier mechanik, bielszczanin, żonaty, ojciec czterech synów. Działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów w 1981 roku. W latach 1982-89 podziemny drukarz, współwydawca podziemnej gazetki "Solidarność Podbeskidzia". Od 11 lat współwłaściciel Drukarnii Dimograf. Podróżnik i miłośnik gór.

Ekonomista i przedsiębiorca. Radny Rady Miasta Bielsko-Biała w kadencji 2002-2006. Autor opowiadań i scenariuszy filmowych dla dzieci. Kontynuuje linię artystyczną swojego ojca, światowej sławy twórcy filmów rysunkowych, Władysława Nehrebeckiego (z których najbardziej znane to "Przygody Bolka i Lolka", "Przygody Błękitnego Rycerzyka", "Przygody Baltazara Gąbki"), poprzez zainicjowanie i rozpoczęcie produkcji animowanych filmów dla dzieci w prowadzonym przez siebie Sol-Anima Studio Animacji Rysunkowej im. Władysława Nehrebeckiego. Od lat propaguje ideę stworzenia w Bielsku-Białej parku edukacji i rozrywki dla dzieci tzw. Bolkolandii, na wzór Disneylandu, w oparciu o międzynarodową popularność bohaterów filmów rysunkowych z Bielska-Białej takich jaki: Bolek i Lolek, Reksio, Baltazar Gąbka i wiele innych.

Roman odszedł od nas 4 czerwca 2021 roku...

Urodzony w Zawierciu, do roku 1982 mieszkał w Katowicach, potem w Bielsku-Białej. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Jest nauczycielem, instruktorem ds. kształcenia uzdolnień literackich, trenerem piłki nożnej oraz futsalu, spikerem zawodów piłkarskich, dziennikarzem, recenzentem teatralnym, poetą. Od 1983 r. jest współtwórcą i jurorem Wojewódzkiego i Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej "Lipa". Zredagował 26 "lipowych" antologii tekstów, a także osiem książek literackich, reporterskich i albumów o sztuce Bielska-Białej i Podbeskidzia. Współpracował i pracował w kilku redakcjach i rozgłośniach. Obecnie jest felietonistą, publicystą i recenzentem miesięcznika społeczno-kulturalne "Śląsk", autorem kolumny poświęconej beskidzkiej kulturze. Współpracuje z redakcjami kwartalnika "Polonia Włoska" w Rzymie i miesięcznika PZKO "Zwrot" w Czeskim Cieszynie, a także periodyków w Cieszynie, Skoczowie, Chybiu i Czechowicach-Dziedzicach.

Politolog, ukończyła studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Informacją w Administracji Samorządowej. Zajmuje się organizacją i prowadzeniem szkoleń na temat zdobywania funduszy unijnych. Mieszka w Mikołowie.

PRZEWODNICZĄCA ZARZĄDU
staniszewska@staniszewska.pl

 

Polonista, nauczyciel, polityk i społecznik. W latach 1980-89 działała w zarządzie jawnej, potem podziemnej "SolidarnoŚci". Internowana i aresztowana w latach osiemdziesiątych. Uczestniczka obrad Okrągłego Stołu, a następnie przez 20 lat poseł na Sejm, senator i poseł do Parlamentu Europejskiego. Jako poseł przez 5 lat pracowała w komisjach gospodarczych, przygotowując zmianę reguł gospodarczych. Wraz z Leszkiem Balcerowiczem i Jerzym Koźmińskim założyła Społeczny Ruch Inicjatyw Gospodarczych "Spring'92" i Fundację Edukacji Ekonomicznej. Przez kolejne 10 lat zajmowała się edukacją, w latach 1997-2001 przewodniczyła Komisji Edukacji Sejmu RP.W 1998 r. zainicjowała program masowej komputeryzacji szkół ("Pracownia internetowa w każdej gminie", "Pracownia internetowa w każdej szkole") oraz stworzyła program "Interkl@sa", zmierzający do przygotowania młodzieży do swobodnego funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym. Ściągnęła do Polski program Intela "Nauczanie ku przyszłości", który pozwolił na przeszkolenie ok. stu tysięcy nauczycieli różnych przedmiotów, doprowadziła do powstania niekomercyjnego Polskiego Portalu Edukacyjnego "Interkl@sa" i uruchomienia Lokalnych Akademii Informatycznych oraz Punktów Informacji Europejskiej przy szkołach. Zabiegała o utworzenie w Bielsku Akademii Techniczno- Humanistycznej jako zalążka przyszłego uniwersytetu i zorganizowała pierwszy Festiwal Nauki na Podbeskidziu. Jako poseł do Parlamentu Europejskiego pracowała w Komisji Rozwoju Regionalnego nad regułami wyrównywania szans pomiędzy regionami Europy, partnerstwem społecznym i partnerstwem publiczno-prywatnym. Od 9 lat angażuje się we współpracę Unii Europejskiej z Ukrainą. Za te działania została wyróżniona przez prezydenta Wiktora Juszczenkę orderem Księżnej Olgi. Jest członkiem zarządu stowarzyszenia "Instytut Południowy", założycielem Beskidzkiego Stowarzyszenia Edukacyjnego, członkiem Beskidzkiego Towarzystwa Cyklistów. Od 1997 r. jest patronem i organizatorem Bielskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego, w którym 2 razy do roku bierze udział po 3 tysiące osób. Patronuje także rajdom rowerowym w innych beskidzkich miejscowościach. Zainicjowała budowę Wiślanej Trasy Rowerowej, wydzielonej drogi dla rowerzystów, organizując m.in. wraz z Beskidzkim Towarzystwem Cyklistów dwukrotnie rajdy wzdłuż królowej polskich rzek.

Urodził się u podnóża Beskidów, do których z sentymentem wraca i po których wędruje o każdej porze roku. Studiował Teologię na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a następnie Psychologię i Pedagogikę na Uniwersytecie w Monachium. Jest także absolwentem studiów podyplomowych z zakresu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Szkole Głównej Handlowej. Od jedenastu lat działa w branży doradztwa personalnego, obecnie jest Partnerem w firmie Executive Network oraz Partnerem Zarządzającym firmy People Network, prężnie rozwijających się firm oferujących szerokie spektrum usług związanych z doborem oraz rozwojem wyższej kadry menedżerskiej. Od kilku lat działa również jako coach kariery, jest członkiem International Coach Federation (ICF), a także członkiem założycielem polskiego oddziału European Mentoring & Coaching Council (EMCC). Jest także aktywnym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami. Pozazawodowo angażuje się również w obszarze non-profit wspierając działania fundacji zajmującej się rozwojem struktur wolontariatu w służbie zdrowia.

Urodzony w Łodzi. Z Bielskiem-Białą i Podbeskidziem związany na stałe od 1969 roku. Profesor zwyczajny, doktor habilitowany, magister inżynier mechanik, doktor honoris Causa Politechniki Łódzkiej. W Filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej, a następnie Akademii Techniczno-Humanistycznej zatrudniony od 1969 roku. Najważniejsze funkcje pełnione na uczelni: organizator i pierwszy dziekan przez dwie kadencje Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki, organizator i pierwszy rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej od 2001 do 2008 roku. Od lutego 1994 do grudnia 1997 roku był wojewodą bielskim, pełnił też funkcje wiceprzewodniczącego w pierwszej kadencji Sejmiku Województwa Śląskiego. Od 1997 jest wiceprzewodniczącym Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej.

Urodzona w Bielsku-Białej. Przewodnicząca Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Członek Zarządu Fundacja Centrum Żydowskie w Oświęcimiu i Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. W swojej pracy koncentruje się głównie na zachowaniu dziedzictwa kulturalnego i materialnego Żydów z Bielska-Białej i okolic. Inicjatorka licznych spotkań i działań mających za cel zachowanie pamięci po społeczności żydowskiej. Odznaczona orderem Zasłużony Działacz Kultury. Ma męża Zbigniewa, córkę, zięcia i wnuczka. W wolnych chwilach uprawia rekreacyjnie sport, głównie jazdę na rowerze, pływanie i nordic wallking.