Projekty
Galerie zdjęć
Partnerzy

NAPISALI O NAS
Dziennik Zachodni: BIELSZCZANIE Z POLSKI I ZE ŚWIATA ZWIERAJĄ SZEREGI
"Zakończyła się rejestracja Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia. Wybrane zostały władze, trwa zakładanie konta, powstaje strona internetowa. Przewodniczącą jest autorka pomysłu Grażyna Staniszewska, zastępcą prof. Marek Trombski, były rektor ATH. ..."
Czytaj artykuł >
NaszeMiasto.pl: WPŁYWOWI BIELSZCZANIE ZAMIERZAJĄ PROMOWAĆ MIASTO I REGION
"Właśnie zostało zarejestrowane Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, które skupia wpływowych, rodowitych bielszczan rozsianych po całym świecie i tych, którzy nadal mieszkają nad Białą. Towarzystwo stawia sobie za cel m.in. promocję miasta w świecie ..."
Czytaj artykuł >

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

PDF Drukuj
MARIA KOTERBSKA

Maria Koterbska(ur. 13 lipca 1924 w Bielsku) – polska piosenkarka, szczególnie popularna w latach 50. i 60. XX wieku. Wykonywała m.in. takie utwory jak Augustowskie noce, Brzydula i rudzielec, Karuzela, Parasolki, Serduszko puka w rytmie cha-cha, Wrocławska piosenka. Debiutowała w 1949 w sylwestrowy wieczór. Od tylu lat jest w pełni aktywna zawodowo, co prawda dziś już nie koncertuje ale chętnie pojawia się na szczególnych uroczystościach czy benefisach. Niewątpliwie twórcą jej sukcesu był Jerzy Harald kompozytor, aranżer. Który skomponował min. piosenkę pt. „Brzydulę i Rudzielca”. W latach 50. stała się stałą bywalczynią niedzielnych audycji radia Katowice „Melodie świata”. Audycja wówczas niezwykle popularna, w której stałym punktem były nagrania Marii Koterbskiej. W połowie lat 50. przez dwa sezony występowała w Teatrze Satyryków w Krakowie.

Te dwa lata występów w teatrze miały ogromne znaczenie na rozwój jej kariery w późniejszym czasie. Współpraca z teatrem zaowocowała zmianą repertuaru od jazzu do piosenki aktorskiej wymagającej nieco innego operowania głosem. Z tego okresu pozostała niezwykle popularna piosenka „Wio koniku”. Maria KoterbskaWiększość nagrań z tego okresu uległa zniszczeniu, ich ślad można odnaleźć w „Wiązance przebojów z lat pięćdziesiątych”. Pomoc przy misternym tworzeniu zapisu lat minionych w wiązance przebojów pomagał Wojciech Młynarski oraz Tomasz Śpiewak, została ona zaprezentowana w listopadzie 1967. Począwszy do 1956 podjęła współpracę z kabaretem literatów „Wagabunda” którego sama była współinicjatorką. Przez wszystkie lata istnienia we wszystkich programach była pierwszą jego gwiazdą. Z kabaretem koncertowała w Europie a także dla poloni w USA. Z tego okresu zachowały się nagrania słuchane do dziś takie jak „Bajka amurska”, „Jesteś tu”, „Piosenka o walcu domino” i wiele innych… Na deskach kabaretu występowali obok niej sami znakomici artyści tacy jak Lidia Wysocka, Jacek Fedorowicz, Mieczysław Wojnicki, Bogumił Kobiela, Mieczysław Czechowicz. Aranżerem a także kierownikiem muzycznym zespołu z którym Pani Maria śpiewała w Wagabundzie początkowo był Wiktor Kolankowski później Tomasz Śpiewak – z którym współpraca trwała najdłużej.

Maria KoterbskaW przerwach miedzy występami w Wagabundzie brała udział w rozmaitych imprezach estradowych krajowych i zagranicznych. Śpiewała w programach „Zgaduj zgadula”, „Podwieczorek przy mikrofonie” i wielu innych audycjach cyklicznych. W 1961 odbyła kilkumiesięczne tournee po Związku Radzieckim. Zespół artystyczny pod dyrekcją Kazimierza Rudzkiego był pierwszym polskim zespołem który przecierał i torował ścieżki do radzieckiej publiczności. Maria Koterbska została przyjęta z niezwykłą serdeczności i wielką przychylnością publiczności. W 1963 zaproszono ją do udziału w III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Zaprezentowała piosenkę Marka Sarta do słów Jerzego Millera „Odejdź smutku”, otrzymała wówczas druga nagrodę. Występ na Festiwalu w Sopocie był dla wielu sporym zaskoczeniem.

Znano ją dotychczas jako piosenkarkę przebojów. W Sopocie odsłoniła nowe oblicze artystyczne. Udowodniła, że jest wytrawną interpretatorką także piosenek trudnych i ambitnych. Późniejsze lata to występy, koncerty gdzie każdorazowo na trybunach był komplet publiczności. Maria KoterbskaW latach 70. nagrała dwie płyty długogrające, jednocześnie występując na KFPP w Opolu, uczestnicząc w programach rozrywkowych. W latach 80. wielokrotnie zasiadała w jury KFPP w Opolu. Jej postać na stałe wpisała się do powojennego kina, występując w filmach „Irena do domu” czy „Sprawa do załatwienia”. W 1987 otrzymała Honorowe Grand Prix na KFPP w Opolu. Pod koniec lat 70. występowała wspólnie ze swoim synem aktorem Romanem Franklem, który był nie tylko wykonawcą, ale także kompozytorem ich piosenek. W 2006 brała udział w koncercie w całości poświęconym Jackowi Lechowi. Matka Romana Frankla – aktora i piosenkarza.

Dyskografia:

1960 - Maria Koterbska śpiewa wesołe piosenki
1960 - Ulubione przeboje
1960 - Ulubione piosenki
1967 - Nie mówmy, że to miłość
1972 - Maria Koterbska
1974 - Jubileusz
1980 - Maria Koterbska
1990 - Życie zdarza się raz

Filmografia:

1953 - Sprawa do załatwienia (wykonawczyni piosenki)
1955 - Irena do domu! jako piosenkarka
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/