Projekty
Galerie zdjęć
Partnerzy

NAPISALI O NAS
Dziennik Zachodni: BIELSZCZANIE Z POLSKI I ZE ŚWIATA ZWIERAJĄ SZEREGI
"Zakończyła się rejestracja Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia. Wybrane zostały władze, trwa zakładanie konta, powstaje strona internetowa. Przewodniczącą jest autorka pomysłu Grażyna Staniszewska, zastępcą prof. Marek Trombski, były rektor ATH. ..."
Czytaj artykuł >
NaszeMiasto.pl: WPŁYWOWI BIELSZCZANIE ZAMIERZAJĄ PROMOWAĆ MIASTO I REGION
"Właśnie zostało zarejestrowane Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, które skupia wpływowych, rodowitych bielszczan rozsianych po całym świecie i tych, którzy nadal mieszkają nad Białą. Towarzystwo stawia sobie za cel m.in. promocję miasta w świecie ..."
Czytaj artykuł >

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

PDF Drukuj
10 grudnia 2012
PORA DLA SENIORA

senior

      Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia rozpoczęło w październiku br. projekt „Pora dla  Seniora”.

 

     Obejmuje on cykl zajęć informatycznych, artystycznych i ruchowych dla osób w wieku 60+ z sześciu osiedli Bielska-Białej: Białej Krakowskiej, Kamienicy, Komorowic, Osiedla Polskich Skrzydeł, Osiedla Słonecznego i Wapienicy.

 

     Traktujemy projekt jako pilotaż z nadzieją na kontynuację we wszystkich 30 osiedlach Bielska-Białej i innych miejscowościach Podbeskidzia.

Wraz z rozwojem technologii informacyjnych komunikacja pomiędzy ludźmi, zakupy, wszelkie płatności np. za czynsz czy media, a nawet badania i porady medyczne mogą być realizowane za pośrednictwem internetu. Niestety, powiększa się przepaść pomiędzy korzystającymi z udogodnień cyfrowych, a tymi którym takich kompetencji brakuje. Według badań CBOS z kwietnia 2010 roku tylko 6 % osób powyżej 65 lat i 23 procent w wieku 55-64 korzysta z Internetu, podczas gdy młodzi ludzie (18-24) korzystają z internetu w zdecydowanej większości (93 %). Tymczasem to właśnie osoby starsze i niepełnosprawne mogą najbardziej skorzystać z nowoczesnych udogodnień obniżając koszty i poprawiając komfort swojego życia.

 

Nasz projekt jest początkiem działań zmierzających do poprawy sytuacji na terenie wszystkich osiedli Bielska-Białej i innych miejscowości Podbeskidzia. Oprócz zajęć informatycznych przeprowadzimy dla osób powyżej 60 roku życia warsztaty ceramiczne, tańce w kręgu oraz gimnastykę pozwalającą zachować dobrą kondycję. Społeczność seniorów będzie miała także okazję wysłuchać prelekcji na temat zdrowego żywienia i uczestniczyć w zajęciach podnoszących samoocenę. To niezwykle ważne, żeby osoby starsze czuły się pełnowartościowymi, aktywnymi członkami społeczności lokalnych.

 

Partnerami tej edycji projektu „Pora dla Seniora” jest 5 bielskich Rad Osiedli oraz samodzielny Klub Seniora z Komorowic.

 

W listopadzie odbyły się spotkania informacyjne z udziałem psychologa bezpośrednio na tych osiedlach (zobacz zdjęcia) oraz tygodniowe warsztaty szkoleniowo-integracyjne liderów (po 4 osoby z każdego) w hotelu „Na Błoniach” pod Kozią Górą, podczas których uczestnicy nawiązali wzajemne kontakty i przeszli wstępne szkolenie w zakresie posługiwania się komputerem, tańców w kręgu, gimnastyki, a także umiejętności organizowania grupy i rozwiązywania konfliktów zobacz zdjęcia.

 

Od 26 listopada ruszyły zajęcia z komputerem dla dwóch 6-osobowych grup na każdym osiedlu. Łącznie każdy uczestnik przejdzie 30-godzinny kurs posługiwania się komputerem w życiu codziennym (poczta, darmowe rozmowy telefoniczne, zakupy, porady medyczne itp.) prowadzony przez instruktora przy wsparciu wolontariuszy zobacz zdjęcia.

 

Dzięki środkom pozyskanym przez Towarzystwo w  każdym z tych sześciu środowisk zostanie urządzony internetowy kącika seniora, wyposażony w komputer z internetem, projektor, biurko z fotelikiem, ekspres do kawy i odtwarzacz CD z głośnikami. Po zakończeniu projektu w czerwcu 2013r wyposażenie kącików seniora zostanie nieodpłatnie przekazane klubom seniora partnerskich osiedli.

 

Na zakończenie projektu w czerwcu 2013 przewidujemy wspólny  Bal Marzeń w Domu Żołnierza z udziałem władz miasta. Weźmie w nim udział przede wszystkim 6 kręgów tanecznych oraz uczestnicy innych zajęć z bielskich osiedli. Zaprezentujemy też wyroby ceramiczne wykonane przez seniorów.

 

Razem chcemy się zastanowić nad kontynuacją i poszerzeniem podobnych działań dla -  i z seniorami na terenie całego miasta.