Projekty
Galerie zdjęć
Partnerzy

NAPISALI O NAS
Dziennik Zachodni: BIELSZCZANIE Z POLSKI I ZE ŚWIATA ZWIERAJĄ SZEREGI
"Zakończyła się rejestracja Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia. Wybrane zostały władze, trwa zakładanie konta, powstaje strona internetowa. Przewodniczącą jest autorka pomysłu Grażyna Staniszewska, zastępcą prof. Marek Trombski, były rektor ATH. ..."
Czytaj artykuł >
NaszeMiasto.pl: WPŁYWOWI BIELSZCZANIE ZAMIERZAJĄ PROMOWAĆ MIASTO I REGION
"Właśnie zostało zarejestrowane Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, które skupia wpływowych, rodowitych bielszczan rozsianych po całym świecie i tych, którzy nadal mieszkają nad Białą. Towarzystwo stawia sobie za cel m.in. promocję miasta w świecie ..."
Czytaj artykuł >

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

PDF Drukuj
GRAŻYNA STANISZEWSKA

PRZEWODNICZĄCA ZARZĄDU
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Polonista, nauczyciel, polityk i społecznik. W latach 1980-89 działała w zarządzie jawnej, potem podziemnej "SolidarnoŚci". Internowana i aresztowana w latach osiemdziesiątych. Uczestniczka obrad Okrągłego Stołu, a następnie przez 20 lat poseł na Sejm, senator i poseł do Parlamentu Europejskiego. Jako poseł przez 5 lat pracowała w komisjach gospodarczych, przygotowując zmianę reguł gospodarczych. Wraz z Leszkiem Balcerowiczem i Jerzym Koźmińskim założyła Społeczny Ruch Inicjatyw Gospodarczych "Spring'92" i Fundację Edukacji Ekonomicznej. Przez kolejne 10 lat zajmowała się edukacją, w latach 1997-2001 przewodniczyła Komisji Edukacji Sejmu RP.W 1998 r. zainicjowała program masowej komputeryzacji szkół ("Pracownia internetowa w każdej gminie", "Pracownia internetowa w każdej szkole") oraz stworzyła program "Interkl@sa", zmierzający do przygotowania młodzieży do swobodnego funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym.

Ściągnęła do Polski program Intela "Nauczanie ku przyszłości", który pozwolił na przeszkolenie ok. stu tysięcy nauczycieli różnych przedmiotów, doprowadziła do powstania niekomercyjnego Polskiego Portalu Edukacyjnego "Interkl@sa" i uruchomienia Lokalnych Akademii Informatycznych oraz Punktów Informacji Europejskiej przy szkołach. Zabiegała o utworzenie w Bielsku Akademii Techniczno- Humanistycznej jako zalążka przyszłego uniwersytetu i zorganizowała pierwszy Festiwal Nauki na Podbeskidziu.

Jako poseł do Parlamentu Europejskiego pracowała w Komisji Rozwoju Regionalnego nad regułami wyrównywania szans pomiędzy regionami Europy, partnerstwem społecznym i partnerstwem publiczno-prywatnym. Od 9 lat angażuje się we współpracę Unii Europejskiej z Ukrainą. Za te działania została wyróżniona przez prezydenta Wiktora Juszczenkę orderem Księżnej Olgi. Jest członkiem zarządu stowarzyszenia "Instytut Południowy", założycielem Beskidzkiego Stowarzyszenia Edukacyjnego, członkiem Beskidzkiego Towarzystwa Cyklistów.

Od 1997 r. jest patronem i organizatorem Bielskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego, w którym 2 razy do roku bierze udział po 3 tysiące osób. Patronuje także rajdom rowerowym w innych beskidzkich miejscowoŚciach. Zainicjowała budowę Wiślanej Trasy Rowerowej, wydzielonej drogi dla rowerzystów, organizując m.in. wraz z Beskidzkim Towarzystwem Cyklistów dwukrotnie rajdy wzdłuż królowej polskich rzek.