Projekty
Galerie zdjęć
Partnerzy

NAPISALI O NAS
Dziennik Zachodni: BIELSZCZANIE Z POLSKI I ZE ŚWIATA ZWIERAJĄ SZEREGI
"Zakończyła się rejestracja Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia. Wybrane zostały władze, trwa zakładanie konta, powstaje strona internetowa. Przewodniczącą jest autorka pomysłu Grażyna Staniszewska, zastępcą prof. Marek Trombski, były rektor ATH. ..."
Czytaj artykuł >
NaszeMiasto.pl: WPŁYWOWI BIELSZCZANIE ZAMIERZAJĄ PROMOWAĆ MIASTO I REGION
"Właśnie zostało zarejestrowane Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, które skupia wpływowych, rodowitych bielszczan rozsianych po całym świecie i tych, którzy nadal mieszkają nad Białą. Towarzystwo stawia sobie za cel m.in. promocję miasta w świecie ..."
Czytaj artykuł >

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

21 stycznia 2013
PORA DLA SENIORA

Pora dla seniora

Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia rozpoczęło w październiku 2012 r. projekt „Pora dla Seniora”.

Obejmuje on cykl zajęć informatycznych, artystycznych i ruchowych dla osób w wieku 60+ z sześciu osiedli Bielska-Białej: Białej Krakowskiej, Kamienicy, Komorowic, Osiedla Polskich Skrzydeł, Osiedla Słonecznego i Wapienicy.

Traktujemy projekt jako pilotaż z nadzieją na kontynuację we wszystkich 30 osiedlach Bielska-Białej i innych miejscowościach Podbeskidzia.

Kliknij by przejść do strony internetowej projektu.

 

        Wraz z rozwojem technologii informacyjnych komunikacja pomiędzy ludźmi, zakupy, wszelkie płatności np. za czynsz czy media, a nawet badania i porady medyczne mogą być realizowane za pośrednictwem internetu. Niestety, powiększa się przepaść pomiędzy korzystającymi z udogodnień cyfrowych, a tymi którym takich kompetencji brakuje. Według badań CBOS z kwietnia 2010 roku tylko 6 % osób powyżej 65 lat i 23 procent w wieku 55-64 korzysta z Internetu, podczas gdy młodzi ludzie (18-24) korzystają z internetu

w zdecydowanej większości (93 %). Tymczasem to właśnie osoby starsze i niepełnosprawne mogą najbardziej skorzystać z nowoczesnych udogodnień obniżając koszty i poprawiając komfort swojego życia.

        Nasz projekt jest początkiem działań zmierzających do poprawy sytuacji na terenie wszystkich osiedli Bielska-Białej i innych miejscowości Podbeskidzia.

blonia-mini


Warsztaty z psychologiem w hotelu „Na Błoniach”

Oprócz zajęć informatycznych przeprowadzimy dla osób powyżej 60 roku życia warsztaty ceramiczne, tańce w kręgu oraz gimnastykę pozwalającą zachować dobrą kondycję. Społeczność seniorów będzie miała także okazję wysłuchać prelekcji na temat zdrowego żywienia i uczestniczyć w zajęciach podnoszących samoocenę.

        To niezwykle ważne, żeby osoby starsze czuły się pełnowartościowymi, aktywnymi członkami społeczności lokalnych.

Partnerami tej edycji projektu „Pora dla Seniora” jest 5 bielskich Rad Osiedli oraz samodzielny Klub Seniora z Komorowic, prowadzony przez Środowiskowe Centrum Pomocy.

W listopadzie odbyły się spotkania informacyjne z udziałem psychologa bezpośrednio na osiedlach

Błonia - warsztaty komputerowe.

Warsztaty komputerowe „Na Błoniach”

oraz tygodniowe warsztaty szkoleniowo-integracyjne liderów (po 4 osoby z każdego) w hotelu „Na Błoniach” pod Kozią Górą, podczas których uczestnicy nawiązali wzajemne kontakty i przeszli wstępne szkolenie
w zakresie posługiwania się komputerem, tańców w kręgu, gimnastyki, a także umiejętności organizowania grupy i rozwiązywania konfliktów.

blonia-obiad blonia-taniec

Hotel „Na Błoniach” - obiad

Hotel „Na Błoniach” - tańce w kręgu

 

Komorowice - warsztaty komputerowe.

Klub Seniora w Komorowicach

        Od 26 listopada ruszyły zajęcia z komputerem dla dwóch 6-osobowych grup
na każdym osiedlu. Łącznie każdy uczestnik przejdzie 30-godzinny kurs posługiwania się komputerem w życiu codziennym (poczta, darmowe rozmowy telefoniczne, zakupy, porady medyczne itp.) prowadzony przez instruktora przy wsparciu wolontariuszy.

        Dzięki środkom pozyskanym przez Towarzystwo w każdym z tych sześciu środowisk zostanie urządzony internetowy kącika seniora, wyposażony w komputer
z internetem, projektor, biurko z fotelikiem, ekspres do kawy i odtwarzacz CD
z głośnikami. Po zakończeniu projektu w czerwcu 2013r wyposażenie kącików seniora zostanie nieodpłatnie przekazane klubom seniora partnerskich osiedli.

 

        Na zakończenie w czerwcu 2013 przewidujemy wspólny Bal Marzeń w Domu Żołnierza z udziałem władz miasta. Wezmą w nim udział przede wszystkim kręgi taneczne oraz uczestnicy innych zajęć z sześciu bielskich osiedli. Zaprezentujemy też wyroby ceramiczne wykonane przez seniorów. Chcemy się zastanowić wspólnie nad kontynuacją i poszerzeniem działań dla- i z seniorami na terenie całego miasta.

Kliknij by przejść na stronę projektu "PORA DLA SENIORA".

Grażyna Staniszewska,

przewodnicząca Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia

Umieścił Administrator