Projekty
Galerie zdjęć
Partnerzy

NAPISALI O NAS
Dziennik Zachodni: BIELSZCZANIE Z POLSKI I ZE ŚWIATA ZWIERAJĄ SZEREGI
"Zakończyła się rejestracja Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia. Wybrane zostały władze, trwa zakładanie konta, powstaje strona internetowa. Przewodniczącą jest autorka pomysłu Grażyna Staniszewska, zastępcą prof. Marek Trombski, były rektor ATH. ..."
Czytaj artykuł >
NaszeMiasto.pl: WPŁYWOWI BIELSZCZANIE ZAMIERZAJĄ PROMOWAĆ MIASTO I REGION
"Właśnie zostało zarejestrowane Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, które skupia wpływowych, rodowitych bielszczan rozsianych po całym świecie i tych, którzy nadal mieszkają nad Białą. Towarzystwo stawia sobie za cel m.in. promocję miasta w świecie ..."
Czytaj artykuł >

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

PDF Drukuj
17 listopada 2009
HELENA MARIA DOBRANOWICZ

CZŁONEK SĄDU KOLEŻEŃSKIEGO


Krytyk sztuki, trener Narodowego Centrum Kultury, bielszczanka. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Była dyrektorką Biura Wystaw Artystycznych w Bielsku-Białej, założycielką i pierwszą dyrektorką Centrum Dziedzictwa Kulturowego Górnego Śląska w Katowicach. Łączy zamiłowanie do sztuki dawnej i współczesnej organizując wystawy indywidualne i festiwale sztuk plastycznych. Realizuje także własne projekty parateatralne i edukacyjne, m.in. Rembrandt - naprawdę!, Mój romans z Witkacym, Bielsko w oczach Teodora Sixta, Orvieto według Herberta, Bakcyle czyli młodzież i artyści. Jest autorką albumu "Kościół Św. Stanisława i katedra Św. Mikołaja w Bielsku-Białej" oraz licznych artykułów o sztuce, malarstwie i architekturze. W latach 1980-90 była związana z Solidarnością Podbeskidzia. W stanie wojennym została internowana. Następnie zaangażowała się w działalność podziemną Trzeciego Szeregu oraz Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy kościele Św. Mikołaja w Bielsku-Białej i Niezależny Ruch Artystyczny. Hobby - taniec dworski i kubańska salsa.